Vox Populi

Kuidas suhtute karastusjookide maksustamisse?

Sinu nimi*:  
Sinu e-mail:  
Pealkiri:  
    Sinu kommentaar*:

Suhkrumaksu poolt     Mamma Mia  02.05 kell 16:49
Väga hästi suhtun. Sarnaselt alkoholi maksustamisega, edastab ka suhkrumaks ühiskonnale laiemalt sõnumi, et suhkru liigtarbimine ei ole okei. Oma emaks olemise aja jooksul tunnen alles nüüd esimest korda, et ma ei ole enam friik, kes oma väikelastele limpsi ja komme keelab pihku suruda või imikule torditükke serveerida. Siiani olen pidanud seda nüri järjekindlusega vanavanematele ja sõpradele selgitama. Tore on näha, et ka riik nüüd oma õla alla paneb. Annan endale aru, et siin on ka muud poliitilised eesmärgid jms. Kuid üks pool on maksud, aga teine asi just laiem teadlikkus suhkru liigtarbimisest põhjustatud riskidest. Minu arvates võiks maksustada ka muud tooted, milles on liigpalju suhkrut.

Olen kaotanud 15 lisakilo vaid seeläbi, et asendasin magustatud jogurtid-kohupiimad-mahlad naturaalsetega ja loobusin igapäevastest saiakestest ja šokolaadidest, mille hommikul tööle minnes tee pealt kaasa ostsin, asendades need tavalise hommikupudruga. Mingit trenni ma seejuures ei teinud ega dieeti ei pidanud, lihtsalt muutsin toitumisharjumusi, nii et jätsin liigse suhkru ära. Mingit askeesi ma ei pea ja maiustan aeg-ajalt ikka. Aga just varjatud suhkru teadvustamine pealtnäha tervislikes toodetes mõjus.

Ka lapsed on sünnist saadik harjunud naturaalsete piimatoodetega, mida maitsestan banaani ja marjadega või vähese moosiga. Meie pere laste hambaid kiidab hambaarst alati, kuna lihtsalt ei leia sealt midagi, mida parandada. Lapsed söövad suuremat osa kõigest, mida lõunalauas pakutakse ja ilmselt on see olnud ka vanavanemate jaoks valgustav kogemus kui põnnid "seda ju lapsed tavaliselt ei söö" toitude peale nina ei kirtsuta. Lihtsalt nende isu ei ole eelnevalt maiustustega ära rikutud.

Seega tervitan suhkrumaksu ning soovin, et ka magusainete lisamine poleks nii lihtne, kui praegu. See jutt, et paljulapseline pere jääb siis nälga, on täielik jama. Sõltub, mida lastele süüa ja juua antakse. Kui neid magustatud asjadega toita, siis muidugi, aga miks peaks? Parimad maiustused on need, millel pole pakendit ega koostisaineid ja mis asuvad puuviljaletis või marjariiulis.

Riik saagu see maks     Igati nõusoleja  02.05 kell 16:41
Jumala ükskõik, kui palju need lääged joogid suhkrut sisaldavad. On ju lahedamaid jooke ka.Arvan,et rahvas on vastu ja pöördes - kõik kardavad emotsionaalselt ja kuklapoolega, et tuleb üleüldine suhkrumaks. Kui seda kunagi tahetaks juurutada, siis olen esimene vastuvõtuaja. Inimesed ei saa sõnumist aru. Aspartaam on kole asi ja seda kasutatakse üliväikestes kogustes. Suhkrugramme ei ole võimalik asendada aspartaami grammidega, siis te sülitaksite selle välja. Aspartaami vastu saab ainult silte lugedes ja ei osta seda.See pole ainult jookide teema. Tootja ei tooda kaua kui ei osteta.Mina soovin, et riik võiks ÜLEMÄÄRASE suhkru ka tortides ja kookides maksustada.Miks tehakse nii läägeid torte. Kodus teen rp.-d poole vähema suhkruga ja on head.Kas asi selles, et teiste koostisosade kg hind kõrgem kui suhkru hind (soov madaldada omahinda) või on degustaatoritel nüristunud magusaretseptorid keelenäsadel.Teadlased ütlevad, et on ka väga erinev arv cm2 kohta keelel.Mis ühe jaoks on magus, teise jaoks veel ei ole.See võiks olla kellegi äriidee, et ei topitaks kondiitritoodetesse nii tohutult suhkrut. Eile tehti mulle kohvikus kooki ja kohvi välja. Kirsi-mascarpone pidin "Olümpia" kohvikus viisakusest kuidagi alla saama.
Suhkru kg hinda ei/ei tohi puutuda, aga läilasuse maks võiks palju laialdasem olla.

VOX POPUII     Leelotaja  02.05 kell 16:21
Igal juhul olen ma selle poolt, et järgmisel aastal saavad kõik väikesepalgalised 70 € rohkem raha kätte iga kuu.~
Ja siis ongi inimese valik, kas ta ostab aktsiisikaupa ja magustatud jooke või mitte.
Pole ju eriline kosmosetehnoloogia.


lugege seaduse teksti     mida maksustataks?  02.05 kell 15:55
Jah Jah Jah on sukur saatanast.

Aga Magustatud joogi maks:

Maksustatakse jooki, mille suhkrusisaldus on võrdne või suurem kui 5 grammi 100 milliliitri kohta ja/või mis sisaldab MAGUSAINET.
Magustatud jookide hulka loetakse järgmised joogid:
kääritamata, alkoholilisandita MARJAMAHLAD, PUU- ja KÖÖGIVILJAMAHLAD, suhkru- või muu magusaine lisandiga või ILMA;
suhkru- või muu magusainelisandiga või maitse- ja lõhnaainetega tooted (nt mineraalvesi, gaseeritud vesi), ja muud mittealkohoolsed joogid (nt magustatud ja maitsestatud kohvi-, piima- ja taimepõhised joogid, mahlajoogid ja nektarid);
maitse- ja värvilisanditeta suhkrusiirupid;
lõhna- ja maitseainetega või värvilisanditega suhkrusiirupid;
joogid, mis sisaldavad alkoholi vahemikus 0,5–1,2 mahuprotsenti.
Piima ja meiereitooteid (nt joogijogurtid, keefirid jms) ei loeta magustatud jookideks.
Magustatud joogid maksustatakse nende esmakordsel Eesti turul kättesaadavaks tegemisel.

Igal juhul on tegu ebavõrdse kohtlemisega:
Siis tuleks maksustada moosid ,kommid,jne.

Igasugune toidu maks on samutu saatanast.

Karastusjook     Kuulaja  02.05 kell 15:27
Joon neid karastusjooke niikuinii haruharva, seega ei koti see teema!

     Elts  02.05 kell 15:03
Ostan kord kuus pudeli coca-colat suhkruga.Muid jooke ma ei osta.

     kirev orav  02.05 kell 14:54
Miks peab selline põhulõug iga jumala päev raadios kirema oma magusamaksuga,kas ta ükskord aru ei saa,et reformierakond ise mõtles välja selle magusamaksu kui see ei läinud nende tahtmist moodi korda ja kuidagi enam üle ei saa,et nad valitsusest kukutati

VOX POPULI     Leelotaja  02.05 kell 14:46
Suhtun positiivselt. Karastusjoogid ei ole esmatarbekaubad nagu leib ja piim.
Potisepp kriiskab nagu meeletu, et nüüd minnakse tarbija rahakoti kallale riigieelarve täitmiseks. Justkui oleks riigil kusagilt mujalt seda raha võtta kui maksumaksjalt ,st. tarbija rahakotist.
Potisepp ei muretse tarbija rahakoti pärast vaid karastusjooke tootvate ettevõtete pärast.
Kui piimatoodetele pandaks ka suhkrumaks peale, siis oleks Potisepp rõõmus ja õnnelik, sest ei maksta ebaseaduslikku riigiabi.
Tegelikult ei ole mittemaksustamine ebaseaduslik riigiabi. Sirje Potisepp lihtsalt tegeleb kõige ehtsama demagoogiaga.
Jooge kasemahla ja vett. Kõige tervislikum.