KUKU BLOG

Säutsumürsud
19.04.2021  

Ühismeedia postitustest sai infosõja relv juba tükk aega tagasi. Täna on Facebooki postitused ja Twitteri säutsud poliitikute jaoks peaaegu asendamatud tööriistad igapäevases suhtluses. Avalikkuse mõjutamisel. Poliitiliste vastaste ärritamisel ja ärakasutamisel. Sageli ka teravate nurkadega ja kirglike must-valgete arutelude algatamisel. Võimsa suhtekorralduse kõrval on sotsiaalmeediast saanud võimas infokanal. 

 

Endise riigipea Toomas Hendrik Ilvese laupäevane säuts jõudis otse loomulikult kõigisse Venemaa suurematesse meediakanalitesse ja agaralt asusid seda kommenteerima ka Venemaa parlamendipoliitikud. Oleksin olnud väga hämmeldunud, kui Ilvese mõtteavaldus oleks jäänud tähelepanuta. Mida siis Ilves säutsus?

 

Tsiteerin. «Võib-olla tuleks panna pausile kõik, ma pean silmas «kõik» visiidid Venemaalt. Kuni Krimmi invasioonini nõudsid need inimesed ülbelt viisavaba reisimist Euroopa Liiduga. Külmutagem viisad, välja arvatud perekondlike hädajuhtumite puhul. Kaalul on Euroopa julgeolek. Aitab,» kirjutas Ilves Twitteris. Endine riigipea tegi oma postituse laupäeval, kui Tšehhi otsustas riigist välja saata 18 Venemaa diplomaati, kes tegelikult olid spioonid. 

 

Ilvese postitust levitasid Venemaa uudisteagentuurid TASS ja RIA Novosti, mitmed telekanalid ja raadiojaamad ning kõik suuremad ajalehed, nende hulgas näiteks Izvestija ja Vzgljad. Mõnuga kommenteerisid seda säutsu pildile pääsemiseks mitmed Venemaa parlamendi poliitikud. Üks neist pani Ilvesele „psühhiaatrilise diagnoosi“, teine poliitik, kes kuulub Venemaa presidendi Vladimir Putini võimuparteisse, pidas oluliseks meenutada inimõigusi, kolmas tuletas meelde rahakate Vene turistide olulisust meie majandusele. 

 

Propagandarindele astus ka meie parlamendi Keskfraktsiooni liige Igor Kravtšenko, kelle postitus jõudis samuti Venemaa meediasse. Poliitik, kellest just ülemäära palju kuulda ei ole, käis välja mõtte presidendi institutsiooni kaotamisest. Siis ei peaks pärast praeguste ja endiste presidentide intervjuusid, kõnesid ja säutse punastama, väitis valitsusliidu erakonda kuuluv poliitik. 

 

Tahan jõuda selleni, et sotsiaalmeedia piiriülene mõõde ei ole kunagi ühesuunaline. Kujutage ette, milline möll läheks lahti Eesti meediakanalites, kui Venemaa endine president Dmitri Medvedev postitaks näiteks järgmise mõtteavalduse. „Võib-olla tuleks panna pausile kõik viisataotlused Eestist, kuni see väike kuri riik ei ütle lahti Tartu rahulepingust ja territoriaalsetest nõudmistest“. 

 

Meediamaailm muutub väga kiiresti. Mäletan umbes kümne aasta tagust tõsist arutelu ühes Eesti toimetuses selle üle, kas sotsiaalmeediat üleüldse saab pidada usaldusväärseks ja tsiteerimist väärivaks allikaks. Paljud staažikad ajakirjanikud manitsesid tookord nooremaid kolleege ettevaatusele ühismeedia postituste võimendamisel. Enam ei esita mitte keegi küsimust, kas sotsiaalmeedia võiks ja saaks olla infoallikas. Ta lihtsalt on. Sest Donald Trumpi, Toomas Hendrik Ilvese, Martin Helme ja Dmitri Medvedevi postitused on tähelepanu väärt. Ja nad ise teavad seda väga hästi. 


Eelmisele lehele