KUKU BLOG

Euroopa emade võit
10.05.2021  

Püüan igapäevaselt jälgida venekeelset meediat ja muidugi vaatasin seekord eriti tähelepanelikult pühapäevaseid kajastusi. Meie tähistasime moel või teisel emadepäeva ja Euroopa päeva, aga pidasime uudiseid jälgides ikka silmas ka neid, kes ei tähistanud emade ja Euroopa päeva. Kelle jaoks on 9. mai hoopis teistsuguse tähendusega vaatamata sellele, et neid, kes seda 76. aasta tagust ajaloosündmuste veel kuidagi ise mäletavad, ei ole enam kuigi palju. 

 

9. mai on Venemaa jaoks üks neid päevi, mil saab propagandakahuritest jõuliselt tuld anda. Tänavu, tuleb tunnistada, oli lahing nõrk ja selle eestvedajaks Eestis oli Kremli-meelne portaal Sputnik-Meedia, mida siis omakorda tsiteerisid Venemaa suuremad väljaanded.

 

9. mai ehk Venemaal Võidupäevana tuntud kajastused olid pigem sulepeast välja imetud. Sest midagi ju ei juhtunud, provokatsioone ei olnud ja Tallinnas ning Narvas kogunenud valdavalt venekeelsed inimesed olid rahulikud. 

 

Tallinna linnavalitsus ja terviseamet jagas Kaitseväe kalmistu väravas Pronkssõdurit austama tulnutele tasuta kaitsemaske. Sellest Sputnik ei kirjutanud. Sputnik ei kirjutanud ka sellest, et väga paljud 9. maid tähistama tulnud inimesed eirasid maske ja soovitust olla rahvakogunemistel ettevaatlik enda ja teiste suhtes. Aga millestki 9. mai raames ju ikka pidi kirjutama. Mingisuguse teema leidma. Sputnik ei pööra just ülemäära tihti tähelepanu Eestis resideeruvate Ameerika Ühendriikide diplomaatide või USA saatkonna teadetele. Seekord aga ületasid nad propagandaportaali uudistekünnise mitmekordselt. 

 

Sputnik heitis Ameerika diplomaatidele Eestis ette seda, et nad ei meenutanud sõnagagi 9. maid kui Võidupäeva ja pidasid hoopis olulisemaks emadepäeva ja Euroopa päeva mainimist. Millele aga Venemaa meedia just 9. mail tohutut tähelepanu pööras, olid õppused Swift Response – Eesti, Ameerika ja Ühendkuningriigi suur sõjaväeharjutus, mille käigus maandusid laupäeval Nurmsil 600 lahinguvarustuses USA langevarjurit. Tõsi, neist kümme said maandudes kergelt vigastada ja vajasid meedikute abi. USA Tallinna saatkonna pressiatašee sõnul on see suurte õhuoperatsioonide puhul tavaline. 

 

Izvestija, TASS, Zvezda ja kümned teised väljaanded said sellest aga oma Võidupäeva lood. Ameerika langevarjurid sattusid Eestis õppustelt haiglasse, oli üks tüüpiline pealkiri. Sellest, et õppus Swift Response on osa viimase veerandsajandi suurimast Ameerika Ühendriikide juhitavatest sõjaväemanöövritest Euroopas, kirjutati märksa vähem ja märksa väiksemas kirjas. Üllatavalt jäi selle dessandiuudise varju ka Kremli esindaja avaldus, mille kohaselt tõstavad Ukrainas ja Balti riikides üha rohkem pead neonatsid. Pole midagi uut siin päikese all. 

 

Ei tõsta Eestis pead uusnatsid ja ei ole kõik Pronkssõduri juures käinud inimesed kommunistid. Rahulik 9. mai -  kellele emadepäev, kellele Euroopa päev ja kellele ikka veel Võidupäev - näitas meie riigi küpsust. Kindlasti keegi kusagil lootis, et kalmistul juhtub pühapäeval midagi. Ei juhtunud midagi. Ei juhtunud sellel, ei juhtunud eelmisel ja ei juhtunud üle-eelmisel aastal. Olen peaaegu kindel, et ei juhtu ka järgmistel aastatel. Kui keegi tahab ennast 9. mail kaunistada Georgi lindiga, siis lasku käia. Meie kingime hoopis emadele lilli. 


Eelmisele lehele