KUKU BLOG

Kõige tähtsam viiendik
01.06.2021  

Kas te teate miks on lastekaitsepäev 1. juunil? Sest siis selguvad koolides aasta kokkuvõtvad hinded. Sellist nalja viskavad lapsed ise. Tegelikult peaks see juba 1925. aastal alguse saanud juunikuu esimene päev olema igapäevane. Sest laste heaolule, nende kaitsele ja ka õigustele tuleb meil tähelepanu pöörata kogu aeg. Ka neil, kellel lapsi ei ole. 

 

Selle aasta alguses elas Eestis üle 250 000 lapse. Kuiv statistika arvab nende hulka muidugi ka hilisteismelised, sest statistika mõõdab lasteks kõik alla 18-aasta vanused inimesed. Mis sellest, et 16-aastaselt saab juba kohalikke poliitikuid valida ja esmast juhiluba taotleda. Kõige rohkem on Eestis kahe lapsega peresid. Hea uudis on see, et viimastel aastatel on suurenenud kolme lapsega perede arv. Väga hea uudis on see, et lapsed moodustavad viiendiku kogu Eesti rahvastikust. Veel parem uudis oleks see, kui lapsed moodustaksid neljandiku meie elanikest. 

 

Muidugi ei saa ja ei tohigi me ennast võrrelda riikide või piirkondadega, kus peredes on palju lapsi, aga need lapsed on enamasti ka vaesed. Olen näinud selliseid armetuid nii mõneski Kesk-Aasia ja Kagu-Aasia riigis. Muidugi on valusalt palju viletsust ja nälga mustal mandril. Meelest ei tohi lasta sedagi, et sajad tuhanded lapsed on sõdade tõttu kaotanud mitte ainult kodu ja koolimaja, vaid ka vanemad. Aeg-ajalt peaks meil kõigil kerkima silme ette Kevin Carteri maailmakuulus foto aastast 1993. Sellel on kujutatud nälginud mustanahaline kärbsepilve mähitud umbes kolmeaastane tüdruk. Lamamas nägu kätesse peidetud selles Aafrika riigi savannis. Ihuüksi. Kui mitte arvestada vaid mõne sammu kauguselt surevat last piidlevat raisakotkast. 

 

Olete kindlasti kuulnud iroonilist ütlust, et laps on luksusese. Kuiv statistika näitab aga muud. Just lastega pered suudavad majandada kõige kokkuhoidlikumalt ja õnneks on vabale ajale tehtud kulutused lastega perede eelarves toidu, transpordi, eluaseme järel neljandal kohal. Normaalsel, piirangute vabal ajal tähendab see kino, muuseumi, teatrit, kontserti, sporti, hobisid. Miks ka mitte lihtsalt sõpradega chillimist, nagu noored ise ütlevad. Olgu see kuiv statistika ka hoiatuseks kõigile poliitikutele, kes soovivad kärpida laste pealt ja laste arvelt. Võtta raha ära näiteks huviharidusest. 

 

Muidugi on peresid, kes elavad mitmekesi kahes toas. Muidugi on kahjuks peresid, kus koolilõuna võib olla lapse ainus soe söök päevas. Muidugi on puudust kannatavaid üksikvanemaga lapsi. Seda enam tahaksin rõhutada märkamist. President Kaljulaid ütles lastekaitsepäeva puhul, et igaüks meist peab seisma hea selle eest, et lapsel ja noorel koolis, huviringis, trennis, kodus, poes, tänaval, kus iganes ta parasjagu aega veedab, on turvaline olla – nii vaimselt kui füüsiliselt. 

 

Selle eesmärgi poole võiks püüelda. 

 

Ja kordan taas: Eestis võiks iga päev olla lastekaitsepäev. Sest nemad on meie rahvastikust kõige tähtsam viiendik. 


Eelmisele lehele