KUKU BLOG

Tere tulemast üldvalimistele
07.06.2021  

Nädalavahetusel pidasid tähtsaid kogunemisi kolm parlamendierakonda. Reformierakond, EKRE ja sotsid. Kõigi eesmärgiks oli sõnastada partei üldised eesmärgid ja loosungid nelja kuu pärast toimuvateks kohalike omavalitsuste valimisteks. Kõik kolm parteid kordasid üle oma üldised põhimõtted. Nüüd tuleb valijatel hoolikalt jälgida, kuidas nad neid üldisi ja kindlasti õilsaid eesmärke kohapeal ellu hakkavad viima. Niimoodi, et Kukruse ja Kuressaare ning Kalamaja ja Kohtla-Järve elanikud neist oma kodukohas ka tõepoolest kasu saaksid. Ajakirjandus peab siin valijale appi tulema. 

 

Reformierakond lubab paremini hoitud Eestit. Selle peavad tagama aktiivsed ja eripärased kogukonnad üle Eesti. Ja muidugi kokkuhoid, millele vaatamata lubavad nad hoida eesti keelt ja kultuuri, lapsi ja lapsevanemaid, puhast loodust ja liitlassuhteid. Üle-eestilise kampaania ajal saavad inimesed oravate bussituuril kohtuda armastatud ja vähem armastatud poliitikutega. Pärnumaa ja Tartumaa inimesed saavad tasuta pannkooke. Reformierakonna noorpoliitikud lubavad valimistel eeskuju näidata ja neis aktiivselt kaasa lüüa.   

 

Sotsiaaldemokraadid on konkreetsemad. Reformierakonna õhukese riigi loosungit nimetavad nad inimvaenulikuks muinasjutuks, mis ei taga ühtviisi head haridust, hooldekodu kohta, häid teid ja kiiret internetti. Sotsid seavad oma põhieesmärgiks ääremaastumise pidurdamise ja vajadusel ka jõukuse maksustamise. Kui meil on valik, kas võtta lastelt ära huviharidus või maksustada luksusautod, siis peaks ju valik selge olema, ütles sotside juht Indrek Saar. Ja hoiatas, et Reformierakonna poliitika sillutab tee võimule äärmuspopulistidele. Lisaks tahavad sotsid koostada nõndanimetatud ”tõmbluku” nimekirjad, kus naised oleksid valimisnimekirjades ja kohaliku omavalitsuse juhtide seas esindatud võrdselt meestega. Huvitav on kindlasti idee moodustada kohalikes omavalitsustes eakate volikogud, millel on kohaliku omavalitsuse volikogu tööd nõustav roll. 

 

EKRE volikogu leppis kokku viies põhjuses, miks valija peaks oma hääle oktoobris just neile andma. Ennast kõige eestimeelsemaks erakonnaks nimetav partei lubab võimule tulles hoida avaliku ruumi eestikeelsena ka Narvas. Ühendada Eesti kaasaegsete teedega ja mis veel olulisem: EKRE lubab võimule tulles vastu võtta otsuseid, mis lähtuvad elanike vajadustest. Kas keegi saakski lubada midagi muud? EKRE ei tõsta makse ja uusi ei kehtestada. Ka luksusautodele mitte. Hoopis tõusevad erinevad toetused lastele. 

Küll aga ei kavatse EKRE kaasa minna Brüsselist peale surutud rohepöördega ja kavatseb anda kohalikele elanikele võimaluse referendumite kaudu langetada kogukonnale olulisi otsuseid. Millegipärast lubavad rahvuskonservatiivid kohalike valimiste eel, et rahvas saab ise presidenti valida. Ja veel lubavad nad, et ei luba valetamist. 

 

Erakondade ees on nüüd järgmine ülesanne. Timmida need üldvalimiste jaoks hästi kõlavad loosungid sobivaks erinevatele valijatele erinevates Eesti paigus. Annelinnast Alutaguseni. Kui see nii ei lähe, siis juhtub paremal juhul see, mis juhtus nädalavahetusel Lätis. Ka seal olid kohalikud valimised, mida saatsid arvukad üldsõnalised lubadused. Valimisaktiivsus oli aga lõunanaabrite ajaloo madalaim – vaid 34 protsenti. Eestis oli viimastel kohalikel valimistel osalusprotsent siiski üle 50. 

 

Üks oluline asi veel, millele juhtis tähelepanu Toomas Mattson. Kuna erakonnad üksteise järel annavad kohalike valimiste kampaaniatele avapauke, siis on kodanikena põhjust lähikuudel taas tähelepanelikuma pilguga vaadata, mis hakkab toimuma omavalitsuste välja antavates infolehtedes, mida mõnel pool on enne valimisi kasutatud võimuolijate propagandakohana. Eks me siis näe, kui paljud tänased võimulolijad suudavad teha valget valimiskampaaniat.

 

Mina luban, et jälgin seda kindlasti ja toon oma tähelepanekud tulevikus ka teie ette. 


Eelmisele lehele