Kuidas eriolukorras vastu peate?

Sinu nimi*:  
Sinu e-mail:  
Pealkiri:  
    Sinu kommentaar*:

Hinnad ja vale otsused?     Iko  08.04 kell 16:08
Üks raadiokuulaja küsis sarnase küsimuse ! Et kui näomaske müjakse topelt või kolmekordse hinnaga viiruse ajal, siis on see liigkasu võtmine viiruse toel ! Nagunii on enamuses tellitud sarnaseid tooteid Hiinast ja kuidas , siis nüüd Hiinast tulevad tooted on mitmekordse hinnaga ? Transpordi kulud on ilmselt topelt hinnaga ! Samuti see inimeste jälgimine tehnoloogia abil ja nutitelefonides ja munitsipaalpolitseile suuremate õiguste lubamise propageerimine ! Mitte mingil juhul ei tohi anda Eestis lisaõigusi munitsipaalpolitseile ! Meil pole alates 1992 aastast vastu võetud põlis kodanikke kaitsvaid seadusi ja selline tegevus oleks väga suur oht Eesti rahvusest kodanikele ! Munitsipaalpolitseis on sõna otseses mõttes väga palju lolle inimesi ja Vene spionaazi tegevus käib igast nurgast ja kortermajast jne. ... Tuleb juba ühiskondlikute ajastu meelde aga praegune ajastu oleks katastroof selliste õiguste andmiseks ! See oleks kuritegu Eesti riigi arengu osas ja Eesti rahvusest kodanike suhtes !

     elektritsaabtasuta blogspot com   07.04 kell 11:35


125 miljoni eest saab osta roboteid, mis maksavad poolteist tuhat eurot, piisavalt palju.
Nendega nopitakse marju ja tehakse enamuse talu tegemisi.
Eestis on palju robotite ehitajaid kes poolmuidu ehitavad roboteid:" Robotex Estonia on tuntud laste narrimise projekt.

Roboteid saab poolmuidu ja ka kalleid.
Moodustagem robotite ja energiaühistuid maamajanduse robotiseerimiseks.

Taanis on populaarsed energiaühistud. Ka Eestis hakkavad nad populariseeruma. 1200 inimest panid rahad kokku ja ostsid tuulepargi mis maksab neile pensioni.

Moodustagem robotite ühistuid.

Roboteid saab poolmuidu ja ka kalleid.
Moodustagem robotite ühistuid maamajanduse robotiseerimiseks.
Robotiga rikkaks     elektritsaabtasuta blogspot com   06.04 kell 23:35
Endine VKG juht Jaanus Purga: uut põlevkiviõlitehast ei tule (27)
Jaanus Purga, põlevkivitehnoloog ja VKG juhatuse liige aastatel 2000-2016
Jaanus Purga, põlevkivitehnoloog ja VKG juhatuse liige aastatel 2000-2016
15
VKG tehased Kohtla-Järvel
VKG sulges Kiviter tehased, koondab töötajaid Foto: Tanel Meos
Tahaks loota, et riik teeb maksumaksja rahaga otsuseid sama kaalutletult kui eraomanik ja ei luba Eesti Energia juhil seda raha kulutada uue õlitehase ehitamiseks, vaid millekski palju perspektiivikamaks ja mõistlikumaks, kirjutab VKG endine juht Jaanus Purga põhjustest, miks ei peaks riiklik energiakontsern uut õlitehast ehitama.Valitsus otsustas tõsta Eesti Energia aktsiakapitali hulka täiendavad 125 miljonit eurot kogu rahva heaolu ja jõukuse tõusuks. Omanik võib tõsta aktsiakapitali kui ta tahab - eraomanik teeb seda oma rahaga, riigiettevõtte aktsionär aga maksumaksja rahaga.

Eraomanik teeb seda väga-väga-väga kaalutletult ja põhjendatult. Tahaks loota, et riik teeb maksumaksja rahaga sama kaalutletult ja ei luba Eesti Energia juhil seda raha kulutada uue õlitehase ehitamiseks, vaid millekski palju perspektiivikamaks ja mõistlikumaks. Õnneks on neid mõistlikumaid valikuid palju - kuna õlitehase ehitamine on seal mõistlikkuse reas tagant esimene.

Miks õlitehast ei tule? Tegelikult pole suuremale osale mõtlemisvõimelistest inimestest tänasel päeval seda üldse vaja seletada, aga allpool mõned põhjustest ja tsitaadid, mille põhjal igaüks võib ise järeldusi teha ja edasi mõelda.

Põhjus 1. Tehast ei ehitata sellepärast, et see on ebaproportsionaalselt kallis. Enefiti uus õlitehas maksab 286 miljonit eurot ja on võimeline töötlema 2,2-2,4 miljonit tonni põlevkivi aastas. Nii kallist tehast sellise koguse põlevkivi töötlemiseks ehitada ei ole peaaegu võimalik, aga riigiettevõte ehk suudab.

Võrdluseks: eraettevõtte VKG uus Petroter tehas maksab 70-80 miljonit eurot ja töötleb garanteeritult 1,0-1,1 miljonit tonni sama kvaliteediga põlevkivi. St et tegelik maksumus 2,2-2,4 miljoni tonnise läbilaskega tehasele võiks olla 150-170 miljonit, aga mitte 286 miljonit eurot. Seda juhul kui tehase ehitamiseks viia läbi tehnoloogia põhine avatud riigihange.

Põhjus 2. Põlevkiviõli tootmine on liiga kallis, põlevkiviõli müügihind madal. Ühest tonnist standardkvaliteediga põlevkivist saab 11-12,5% õliprodukte, lihtsuse mõttes põlevkiviõli. Ühe tonni põlevkiviõli tootmiseks kulub ca 8 tonni põlevkivi.

Estonia kaevanduses on põlevkivi tootmine kallis, 15-17 eurot/tonn, Narva karjäärides odav, 11-13 eurot/tonn. Kui võtta keskmiseks hinnaks kohale tooduna ja purustatuna Enefiti laos 15 eurot/tonn, siis ainuüksi põlevkivi maksumus tonnis õlis on 120 eurot.Põlevkivi hind moodustab õli hinnast väga jämedalt ca 50%, muud muutuvkulud 15% ja püsikulud 35% ( uue tehase puhul rohkem). Seega ühe õlitonni hind on jämedalt 240 eurot. Ühe õlitonni müügihind (arvutatakse Rotterdami bunkerkütuste LSFO hinna põhjal valemiga) on täna 100-140 dollarit/tonn ja iga tonni õli müügiga teenitakse kahjumit vähemalt 100 eurot. Sama madal oli põlevkiviõli müügihind viimati 2002. aasta alguses.

Põhjus 3. Põlevkiviõli tootmine jõuab „nulli" nafta hinna juures 45 dollarit/barrel. Eesti Energia väitel on tasuvuse piir uue õlitehase jaoks 45 dollarilise naftahinna juures, sealjuures esimese Enefit tehase tasuvusarvutuses oli see piir 70-80 dollarit (Harri Mikk, Eesti Energia). Oletame, et 45 dollarit on õige. Tuleb arvestada, et selle hinna juures taastub suures mahus USA kildanafta tootmine, mis omakorda põhjustab ületootmist maailmas ja viib hinna alla või paremal juhul hoiab samal tasemel (mis on kasulik nii Venemaale, USA kildanaftale kui väiksematele OPECi partneritele, saudidel on hea juba 25-30 dollari juures). Kõrgemat naftahinda ei ole ette ennustatud. Tulenevalt - „nulli" jõudmine ei saa olla eesmärk omaette investeeringu tegemiseks.

Põhjus 4. Fossiilsete kütuste tootmise laiendamine on vastuolus nii Eesti kui Euroopa keskkonnapoliitikaga ja prognoositavate trendidega energeetikas. Investeerimine fossiilsete kütuste tootmisse aastal 2020 on investeerimine mitte tulevikku, vaid eelmisse sajandisse.

Põhjus 5. Suur osa Euroopa ja maailma pankasid ei anna laenu fossiilkütuste projektidele. Laenu on küll võimalik saada Aasia ja osadelt Ameerika pankadelt, aga see on riskantsem ja hea mõte see ei ole.
Ma ei tea kedagi, kes teaks kedagi kes arvaks, et õlitehase rajamine on hea mõte.
Põhjus 6. Põlevkiviõli tehase rajamine ei ole Ida-Virumaa päästmine. Miskil põhjusel on paaril inimesel Tallinnas tekkinud arvamus, et 60 töökohta õlitehases ja ca 250 kaevanduses ja põlevkivi transpordis on kõigi idavirulaste unistus. Samaväärse tasuga töökohad saab riik aidata luua Idavirus taastuvenergeetikas, ringmajanduses, jäätmekäitluses, biogaasi tootmisel, teenuste vahendamisel, kasvõi metallurgias jne. Idaviru inimesed on intelligentsed ja targad ning võimelised õppima ja elama tulevikus, mitte minevikus.

Põhjus 7. Ma ei tea kedagi, kes teaks kedagi kes arvaks, et õlitehase rajamine on hea mõte. Õlitehas töötab 30 aastat, 10 aasta pärast on õlitehase õigustamiseks vaja rajada Uus-Kiviõli kaevandus, maksumus 250-300 miljonit eurot, kütuse kvaliteedi parandamiseks (väävlisisalduse alandamiseks) on vaja rajada eelrafineerimistehas maksumusega 650 miljonit ja vesinikutehas. Eestimaa noored seda õlitehast ei taha, kaasa arvatud Ida-Viru noored, Sillamäe noored, Narva noored. Neil on õigus ja sellega tuleb arvestada.

Põhjus 8. Hando Sutteri suunatud manipuleerimine avalikkusega ning valeinfo esitamine. Hando Sutteri tsitaadid ajakirjandusest (Põhjarannik, ka EE koduleht) eelmisel reedel (!) :

„Euroopas on eriti suur puudus vedelkütustest....."

„Globaalne nõudlus naftatoodete järele kasvab....."

„Nafta hinnad võivad jälle tõusta....."

Ja eelmisest aastast, enne 900 inimese koondamist :

„Mina küll ei oodanud, et CO2 hind nii kõrgeks läheb..."Huvitav, kas Hando Sutter on ainuke inimene Euroopas, kes ei teadnud et CO2 hind läheb hiljemalt 2020. aastal 25 eurot/tonni peale?

Ometi oli see otsustatud EU strateegias juba 2015. aastal. Kindlasti on ta aga ainuke inimene maailmas, kes ei tea, et Euroopas ei ole vedelkütustest puudus, vaid pigem ajab üle.

Tänase päeva tegelik, lihtsalt kättesaadav informatsioon:

maailmas on nafta selle sajandi suurim ületootmine, Saudi Araabia suurendab mai kuust toodangut veel 3 miljoni barreli võrra päevas;
nafta hind langes nädala alguses alla 20 USD/barrel, sellise hinna juures on põlevkiviõli tonni müügihind 100-140 USD/tonn (sõltuvalt kvaliteedist);
riikide reservhoidlad, sh. Euroopas, on kütust täis, kütuse hoidmiseks renditakse suuri tankereid;
USA-s maksab bensiiniliiter 0.30 EUR, vaatamata sellele nõudlust pole.

Riigil Eesti Energia aktsionärina on hästi lihtne öelda ettevõtte juhatusele - kasutage teile usaldatud aktsiakapitali lisaraha targalt, ärge pange seda õlitehasesse. Näiteks tuulepargid ja päikesejaamad on juba palju parem mõte.
     Peep  06.04 kell 16:56
Elan nii, nagu juba viis aastat - kontoris ei käi, töötan kodus. Ehk jõuab lõpuks juhtidele kohale, et teadmustöötajad ei pea koos koplis klõbistamas käima

T-amet on süüdi     cc  06.04 kell 16:56
Õige märkus naiselt, et Reformikas Pevkur on kadunud nagu tina tuhka. Süüdlased peab võtma vastutusele ja neid karistama, muidu pole meil demokraatiat olemas!- siis peab rahvas vastu, kui õiglus on reaalselt ühiskonnas olemas.

toimetulek     tiina  06.04 kell 16:54
Riskigruppi kuuluva töötava pensionärina tänan kõigepealt valitsust kiire reageerimise eest liikumispiirangute näol. Õige otsus. Samas hooldades oma 96.aastast ema olen probleemi ees, et kõik hooldajad on lahkinud, kuidas edasi

Tõsine mure     Treener  06.04 kell 16:52
Mul on suur mure inimeste pärast, kes ei saa ise trenni minna ja kelle lapsed ei saa trennis käia.--- ise pean vastu tänu säästudele.

     Tohuvabohu  06.04 kell 16:32
Väga hästi saab ennast üle pika aja tunda. Loen raamatut Vabariigi vaenlased. Soovitan kõigile mõtlevatele inimestele.

Mnjahh on palju     huvitavam küsimus  06.04 kell 15:55
Miks Hariduses on selline jagelemine? Kas meil pole haridus tasemel?(PISA Euroopa riikide pingereas on Eesti 15-aastased noored väga hästi esinenud)
Haridus- ja teadusminister Mailis Reps teatas juba sügisel 2019a., et üheks ministeeriumi eesmärgiks sel õppeaastal on põhikooli lõpueksamid ja tasemetööd praegusel kujul kaotada. Põhikooli lõpetamise tingimused määratakse ka siis riiklikus õppekavas, kuid õigus ja pädevus otsustada on koolil.( see võimaldab ju korruptsiooni ja ebavõrdsust palju rohkem)
On loogiline :
Kuni eriolukorra lõpuni ei toimu põhikooli lõpueksameid.
Eksamite edasilükkamise peamine põhjus on eriolukorrast tulenev vajadus ....
Uued eksamiajad sõltuvad eriolukorra kestusest...
Uute eksamiaegade määramisel lähtutakse sellest, et õpilastel ja õpetajatel oleks piisavalt aega eksamitele häälestumiseks.
Eksamid toimuvad mitte varem kui kaks nädalat pärast tavapärase õppekorralduse taastamist.
Kas Mailis Repsil on mingi isiklik probleem? ( teatavasi on temal 6 last: 2 poega 16a. ja 13a. ja tütar 14a. kes on eksamitele väga lähedal,teised lapsed on veel pisut nooremad )


kogu aur läheb imestamisele     kui vale on otsuste jada  06.04 kell 15:21
3.04.20 hind (barrel toornafta) = 29,24USD ; D kütus tanklais 1,239 neli viimast nädalat!
07.01.20 D tanklas oli 1.449 €/L Toornafta hind New Yorgi börsil tasemel 63,27 USA dollarit barrelist samal ajal.Londoni brendi hind tasemel 68,91 dollarit barreli eest.
Arvutagem:
63,27 - 29,24 = 34,03 (odavnes) barrel = 119.240471 liter= 0,29€/L on odavam toornafta hind.
(1,449 - 1,239) = 0,21 €/L nii palju on odavam D küte tanklas .
OK hind ilmselt ei langend käibe tõttu.
Kui maksud vähendada... ?
Aga keda see täna aitaks? Kui D küte hind väheneks 0,296€ /L ? leedu tasemele (0.943 €)

Diislikütuse aktsiisimäär on praegu Soomes 53 senti liitri kohta, Eestis 49,3 senti liitri kohta, Lätis 37,2 senti liitri kohta ja Leedus 34,7 senti liitri kohta.
Ainult aktsiisiga saaks D : kütte hinnaks eestis -0,146 (lisaks väheneks km aktsiisilt) aga see ei ole 0,15€/L. Kütuse firmad peavad lisaks mingist osast marginaalist loobuma.. Ausalt makse makstes jääks ka riigil raha juba siis vähemaks.
Aktsiiside langetamine oli õige tegu eile. Täna (kui kriis jätkub) inimestel pole raha auto liisingu jaoks,tegelikult pole söögijaoks ?

Samuti mis vahe on kui palju maksab kodugaas, kui sul pole enam kodu (kevadel lülitad kütte üldse välja) . Kui on kriis, siis tuleb rakendada ainult kriisist väljumiseks vaja minevaid toetuseid.(OTSE TÖÖTUTELE)
Koalitsiooni arvates on nüüd laenatud raha eest oma valimislubadusi igale poole õige hetk toppida.

Isegi siis kui kriis lõppeb kahe kuu pärast,pole kohe kuskilt võtta sedavõrd pöörast käivet,riigile maksulaekumist,et saaks suurt kasu kiiresti taastunud transpordi ärist... Kusagile ei kao ka keskonna sõbralikuma transpordi teema...sinna diisel küte üldse ei kuulu.


Eesti muusikuid võiks mängida     Imestab  06.04 kell 15:07
Töö on õnneks alles, aga imestan, miks nt Kuku raadio eesti lauljaid ei toeta nende muusikat mängides. Mis maade raadiod siis kriisiajal eesti muusikat peaksid mängima kui mitte meie ise. Kõik teised ju toetavad omasid.
Põllumajandust toetab iga arukas inimene eesti kaupa ostes. Sama võiks ja peaks olema ka muusikaga.
Oletan, et muusikatoimetajad on koondatud ja kui kellegi näpu alla jääb mingi kõige tuntum ja seetõttu ka igavam lääne hitt, siis see eetrisse ka lastakse.
Toetage ka ise Eestit!

     Helgi  06.04 kell 14:20
Ajapuudus on suur.On vaja rõivaid korrastada.Väga palju raamatuid oleks vaja lugeda ms"Vaimu anatoomia","Tervenda end ise","Meditsiinimeedium" mitu raamatut(kuidas lõplikult terveneda).Jõudu ja tervist kõigile.