KUKU BLOG

Öölaulupeod
11.06.2021

Riigikogu on asunud ennast täiesti teadlikult piinama. Unetute valgete ööde ajal tähtsaid seaduseelnõusid menetlema. Seda kõike ühe parlamendi opositsioonipartei algatatud obstruktsiooni ehk sihiliku kuid seadusliku töötakistuse kaudu. See töötakistus ei ole füüsiline. Pikad kõned. Pooletunnised arutelud selle üle, kas parasjagu riigikogu istungit juhatav poliitik täidab seadusi või vähemalt head tava. Mida rohkem öösse, seda lüürilisemaks poliitikute sõnavõtud paiguti muutuvad. 

 

Pool neli hommikul teatab üks parlamendisaadik oma sõnavõtus, et käis vahepeal Snelli pargi poolsest aknast välja vaatamas ja avastas et koidab, sirelid lõhnavad ja ööbikud laulavad metsikult. Tõotab tulla erakordselt hurmav tööpäev, kinnitab rahvaesindaja. Teine parlamendisaadik manitseb kolleege mitte rääkima kassist ja tiigrist aretatud koerast, kes näeb välja nagu krokodill. 

 

Kell neli varahommikul jõuab parlament järjekordse seaduseelnõuni. Eelnõuni, mis lubaks seaduseks saades Euroopa Parlamendi liikmel mitte ainult kandideerida vaid ka osaleda kohaliku omavalitsuse volikogu töös. Oluline eelnõu, sest Brüsselis töötavalt poliitikul oleks näiteks Elva volikogu töös aktiivselt kaasalöömine köietants inimvõimete piiril. 

 

Seaduseelnõu arutelu ajal kahtlustab üks parlamendiliige, et tema kolleeg omab võimet näha tema pea sisse. Kell pool viis hommikul jõuab teine rahvaesindaja järeldusele, et maailmas ei olegi absoluutset võrdsust. Sedasama paralleeli laiendades võiks öelda, et ka Riigikogus on väga suur ebavõrdsus, mõned peavad Valgast sõitma Tallinnasse, need, kes on Tallinnas, need on nagu eelisseisus, tõdeb ta. Kell kuus hommikul hakkab kolmas parlamendisaadik rääkima oma kukest. Ta kirjeldab suurepäraseid hetki, kui ta oma kalli kukelaulu saatel ärkas. Aga kukk läks kõige kaduva teed, kuna rahvaesindaja elab looduskaitsealal, kus on palju nugiseid...

 

Kell veerand kaheksa hommikul katkestab parlament Euroopa Parlamendi liikme kohaliku omavalitsuse töös osalemist võimaldava seaduseelnõu teise lugemise. Veidi vähem kui ööpäeva kestnud istungil vastu pidanud saadikutest märgib ennast kohalolijaks 99. Kaks on puudu. Seaduseelnõu vastu on 40, selle poolt neli ja hääletamisel ei osale 57 rahvaesindajat. Kell 9.30 hommikul läksid saadikud korraks laiali, et kell 10 taas koguneda. Riigikogu istungid toimuvad ka laupäeval ja pühapäeval ning võivad väikeste vaheaegadega kesta kuni saabuva esmaspäeva hommikuni. 

 

Sellise parlamendi piinamise algatas EKRE fraktsioon eesmärgiga nurjata isikutuvastuse andmesüsteemi arutelu ja heakskiitmine riigikogus. Partei esimehe Martin Helme sõnul ei takista EKRE parlamendi tööd vaid teeb tavapärast tööd lihtsalt tavapärasest põhjalikumalt. Lühidalt on EKRE eesmärk riigikogus kinnitatud päevakord umbe ajada. Viimane tõsine obstruktsioon oli parlamendis jaanuaris, kui kõne all oli abielu-teemalise rahvahääletuse arutelu purukslaskmine. 

 

Kas obstruktsioon ehk parlamendi töö sihilik ja kunstlik takistamine on seaduslik? Oma kahju tekitava iseloomu tõttu pole keegi sellist nähtust Eestis üheski õigusaktis määratlenud. Ja seda seaduseauku on opositsioon, mis on aegade jooksul koosnenud kõigist tänase parlamendi parteidest, hakanud viimase 15 aasta jooksul üha rohkem ära kasutama. 

 

Kõik, mis ei ole keelatud, on lubatud. Ja Toompea öölaulupidudega on võimalus poliitikutel – kellel rohkem, kellel vähem – silma paista. Valimised ju tulekul. Eelmisele lehele